Натуральний перли є унікальним каменем, оскільки тільки він створений живою істотою. Тому прикраси з перлів цінувалися на протязі багатьох століть. В останні роки популярність перлів стрімко зростає, і перлинні прикраси займають лідируючі позиції в ювелірній моді. Наслідком такої популярності стало зростання виробництва синтетичних каменів. У цій статті ми докладно розповімо, ніж штучний перли відрізняється від натурального.
Особливості дикого (природного) перлів
До натурального відноситься перли, який виробляють молюски. Різниця в тому, як починається процес утворення каменя.
У природі процес утворення перлів починається з того, що в раковину молюска випадково потрапляє піщинка або інша дрібна чужорідна частинка. Оскільки покриває раковину мантія має нервові закінчення, вони реагують на подразник, виділяючи захисна речовина, що представляє собою комбінацію мінеральних і органічних речовин.
Клітини мантії виділяють три типи секреції: конхіолін (Conchine), кальцит (Calciet) і перламутр (Parelmoer). Пропорції кожної речовини і товщина відповідного шару впливають на зовнішній вигляд перлини. Чим товще шар перламутру, тим більш гарною і блискучою буде перлина.
Розмір дикого перлів багато в чому залежить від віку перлової – раковини молюска. Оскільки у молодих жемчужницах шар мантії більше, в них утворюються перлини більшого розміру. З віком молюска мантія раковини виснажується, тому у них утворюється перли меншого розміру.
Молюски живуть у морській і прісній воді. Морська вода відрізняється більш багатим біохімічним складом, тому перлини морських молюсків зазвичай більше. При цьому прісноводні молюски більш плодовиті» і в їх раковинах часто дозрівають відразу кілька перлин.
В наші дні промислова видобуток дикого перлів заборонена, оскільки для видобутку однієї гарної дикої перлини деколи треба виловити сотні молюсків, що завдає непоправної шкоди екосистемі. Тому сьогодні практично весь продається перли є культивованими.
Як виробляють культивовані перли
Процес його утворення аналогічний дикому перлам, з тією лише різницею, що подразник вноситься в жемчужницу штучно людиною. Процес нарощування природного перламутру займає від 3 до 12 років. Чим більше років вирощувалася перлина, тим вона дорожче з більш товстого шару перламутру.
Ідеальні сферичні перлини все ще є найбільш цінними і дорогими, проте культивовані перли не завжди має круглу форму. Перли будь неправильної форми називається бароковим, і саме він є самим головним перловим трендом останніх років. Барокові перлини можуть мати саму різноманітну форму, і кожна з них неповторна. Тому прикраси з такими каменями дійсно унікальні.
Культивовані перли може використовуватися в своєму природному кольорі або піддаватися фарбуванню, що істотно розширює колірну варіативність прикрас.
Штучно створений перли
Сучасні технології створення штучного перлів вельми різноманітні. Зазвичай в якості ядра використовується скло, пластик, алебастр та інші матеріали. Також можуть використовуватися натуральні матеріали: раковини молюсків, корали або мінерали, такі як гематит. Якісний штучний перли покритий справжнім перламутром. Спочатку він подрібнюється до порошку і змішується зі спеціальними зв'язуючими компонентами, після чого наноситься шарами на ядро. Багатошарове перламутрове покриття не поступається за візуальними характеристиками натуральному перли і відрізняється від нього ідеально гладкою поверхнею, якої немає в дикому і культивованої перлах.
Незважаючи на те, що в мережі можна знайти багато способів відрізнити натуральний перли від штучного, непідготовленій людині все одно буде складно це зробити, особливо у випадку зі справді якісним синтетичним аналогом. Тому найкращий спосіб не заплатити більше реальної вартості перлового прикраси – купувати ювелірні вироби з перлами у перевірених продавців, які не будуть видавати штучний перли за натуральний.