З усіх дорогоцінних металів срібло є найбільш поширеним при виготовленні різних виробів: столових приладів, предметів декору і ювелірних прикрас. Справжність виробів з срібла позначається пробій. Однак багато що продаються прикраси сріблястого кольору зовсім не містять срібло. Тому при покупці дуже важливо розуміти, яка проба повинна стояти на виробах зі срібла.
Сплави дорогоцінних металів та їх маркування
Дорогоцінні метали в чистому вигляді дуже м'які, тому виготовляти з них витончені вироби і ювелірні прикраси недоцільно. Для «зміцнення» додаються інші метали: мідь, цинк, нікель, паладій та ін Добавки інших металів називаються лігатурою.
Чистота сплавів визначає процентний вміст благородного металу. Оскільки в природі не існує на 100% чистих дорогоцінних металів, максимальний вміст платини, золота або срібла становить 99,9%.
Для маркування дорогоцінних сплавів використовуються дві системи:
- Метрична. Застосовується в більшості країн світу, і чистота сплаву маркується тисячними частками. Якщо на виробі стоїть маркування 925, це означає, що в сплаві міститься 92,5% відсотка благородного металу, а 7,5% − лігатура.
- Каратна. Один карат дорівнює 4,1666%. Якщо на прикрасі буде зазначено 18К, в ювелірному сплаві міститься 75% чистого золота і 25% лігатури (4,1666 * 18 = 74,99). Каратна система використовується у деяких країнах виключно для маркування золота.
Тому слід запам'ятати, що срібло не маркується в каратах. Якщо виріб покритий позолотою, на ньому має бути дві проби: перша – проба срібного сплаву (вказується в метричній системі), друга – проба золотого сплаву (у каратах). Коли в описі товару зазначено, що виріб срібна з позолотою, але вказана тільки проба золота, ви не можете бути впевнені, який саме сплав срібла використовувався. А проба срібла в чому впливає на якість прикраси і його вартість, від покупки такого виробу краще відмовитися.
Які проби срібла краще
В Україні і більшості країн світу прийняті наступні проби срібла: 960, 925, 916, 875, 800 і 750. Хоча в деяких країнах для виготовлення виробів з срібла допускаються сплави з меншим вмістом дорогоцінного металу, аж до 600 як, наприклад, у Єгипті.
Однозначно відповісти на питання, яка проба краще, дуже складно. Це залежить від самого виробу. Наприклад, банківські монети і злитки, які можна розглядати як довгострокове вкладення в коштовності, зазвичай виготовлені з чистого срібла (999 проба). Для виготовлення столового срібла і предметів декору може використовуватися срібло 875, 830 і інших проб.
Що стосується ювелірних прикрас, то «золотим стандартом» вважається 925 проба. Таке срібло прийнято називати стерлинговым, тому імпортні вироби також можуть мати маркування STER, STG або SS. Також із стерлінгового срібла карбуються монети, виготовляється столове срібло і декоративні предмети відмінної якості.
Хоча в Україні, як і багатьох інших країнах, для виготовлення ювелірних прикрас дозволено використання срібла нижче 925 проби, такі вироби вважаються низькопробними. Часто вони мають неприємний жовтуватий відтінок, тому виглядають як дешева біжутерія, а не благородне срібний виріб.
Переваги стерлінгового срібла
Незначительное содержание в сплаве меди очень мало влияет на стоимость металла, поэтому украшения из стерлингового серебра самые дорогие. Кроме этого на конечную стоимость ювелирного изделия влияет сложность дизайна и наличие ювелирных вставок. При этом стоит понимать, что любое украшение из серебра 925 пробы стоит своих денег по ряду причин.
В более низких пробах серебра кроме меди содержится никель, который очень часто вызывает аллергические реакции. В качественном стерлинговом серебре в качестве лигатуры используется исключительно медь, аллергические реакции на которую крайне редки. Поэтому изделия из стерлингового серебра являются предпочтительным вариантом для аллергиков.
Стерлинговое серебро имеет такой же благородный цвет и блеск, как чистое серебро. При этом оно достаточно прочное и долговечное, поэтому украшения не деформируются в процессе носки. При правильном уходе и хранении они сохранят свой первоначальный вид на протяжении многих лет, поэтому красивые изделия из стерлингового серебра становятся семейными реликвиями, которые передаются из поколения в поколение.