Навіть при дуже дбайливому ставленні до срібних прикрас, з часом вони тьмяніють. Це пов’язано с реакцією на сульфати, що входять до складу людського організму, косметики, побутової хімії. Проте не варто засмучуватися, якщо улюблений ланцюжок чи кулон потемніли, адже очистити їх досить просто в домашніх умовах. Один з найдоступніших засобів – оцет.
Що являє собою харчовий оцет
У пляшках з написом «Харчовий оцет», що є практично у кожному домі – шести- чи дев’ятивідсотковий розчин оцтової кислоти. Чисте срібло не вступає в реакцію з кислим середовищем, тож оцет можна з певними засторогами застосовувати для очищення срібла: він зніме все, крім власне, самого срібла.
Як почистити срібло оцтом
Для зняття потьмянілостей зі срібла потрібно:
- Нагріти оцет до температури 45-50 градусів Цельсія. Достатньо буде невеликої кількості – лише для того, щоб помістити повністю прикрасу в рідину.
- Зняти ємність з підігрітим оцтом з плити та обережно занурити у нього срібний виріб.
- Залишити срібло в оцті. Для усунення невеликих потемнінь зазвичай достатньо 15-20 хвилин, сильних забруднень – 2-3 години.
- Витягнути прикрасу з оцту та відполірувати м’якою ганчіркою для зняття залишків темного нальоту. Якщо патина на сріблі ще помітна, занурити в оцет ще на одну годину.
- Промити прикрасу під проточною водою та витерти насухо.
Спосіб найкраще підходить для срібних обручок та кулонів з напівдорогоцінним камінням. Безпечний, але вимагає певної обережності.
У яких випадках краще відмовитися від чищення срібла оцтом
Незважаючи на те, що оцтова кислота не роз’їдає срібло, варто відмовитися від цього методу очищення у наступних випадках:
- Якщо срібло низької проби (нижче 875-тої). Це означає, що воно у своєму складі містить значно більшу частину домішок, які при взаємодії з кислотою можуть змінювати структуру чи колір виробу. Те саме стосується срібних прикрас з невизначеною пробою, наприклад, знайдених чи успадкованих.
- За наявності у складі прикраси дорогоцінних каменів. У більшості випадків інкрустація камінням ускладнює чистку прикраси. Побутові очищувачі можуть пошкодити мінерал, тому найкращим рішенням стане звернення до ювелірної майстерні.
- За наявності у складі оцту будь-яких домішок, особливо барвників. Деякі виробники оцту додають у його склад фарбуючі речовини з естетичної метою – аби надати готовій їжі більш привабливого вигляду. Такий оцет може змінити забарвлення прикраси.
- Якщо прикраса виготовлена не з чистого срібла, а з його сплаву з іншим металом. Наприклад, сучасні срібні вироби можуть мати напилення з родію для додаткового захисту від механічних пошкоджень та окислення. Якщо метал неякісний, він вступить в хімічну реакцію з оцтовою кислотою.
- Якщо немає можливості ретельно промити і витерти насухо срібну прикрасу після обробки оцтом. Оцтова кислота не пошкодить срібло, але її залишки на прикрасі можуть викликати свербіж, почервоніння чи лущення шкіри у людей, схильних до алергічних реакцій.
Альтернативою оцту можуть стати товчена крейда, попіл, сода, зубна паста. Вони діють як м’які абразиви – знімають наліт, але не шкодять самому сріблу.
Аби наліт на сріблі утворювався якомога повільніше, варто знімати прикраси під час занять спортом, відвідування саун і лазень, прибирання, косметологічних процедур.
Консультанти магазину sorroka.com.ua з радістю допоможуть обрати срібну прикрасу до смаку та розкажуть, як правильно за нею доглядати. У асортименті й класичні моделі, й ті, у яких творчо переосмислені традиційні українські символи – тризуби з мечем, хрести.