З давніх давен люди дбали про захист від хвороб, стихійних лих, негативної енергії та іншого зла, використовуючи спеціальні знаки. І вважали: чим ближче оберіг до тіла, тим сильніший його вплив. У віруючих християн символом Божого захисту є і хрестик, і ладанка.
Що таке хрестик і ладанка
Ще у стародавні часи хрест уособлював собою єдність чотирьох стихій, зв’язок видимого і невидимого світів та минулого з майбутнім. Із приходом християнства символізм знаку поглибився: він став символом безсмертя людської душі та її нерозривного зв’язку з Творцем. Тож Церква рекомендує носити хрестик кожному, хто вважає себе віруючим християнином.
Ладанка ж логічно продовжує християнські традиції у ювелірному мистецтві: це кулон із зображенням Ісуса Христа, Богородиці, святих, словами молитви чи сценами із Біблії. Українці найчастіше надавали перевагу ладанкам з:
- Покровом Божої Матері. Вважалось, що своїм омофором Богородиця захищає кожного, хто цього потребує – воїна у бою, подорожуючого та школяра на екзамені;
- Георгія Побідоносця. Дарує перемогу тим, хто стоїть за справедливість – військовим, адвокатам, суддям;
- Миколи Чудотворця. Надійний помічник усіх, хто далеко від дому – армійців, моряків, геологів. Захищає представників небезпечних професій;
- Архистратега Михаїла. За християнським віруванням, очолює святе воїнство Ангелів та Архангелів. Покровительствує військовослужбовцям, підводникам, льотчикам, морякам.
Ладанку зазвичай дарували найближчим людям на знак любові та турботи. Роблять так за гарною традицією і зараз. Тож варто знати, як правильно поєднати її з хрестиком.
Як правильно поєднати ладанку та хрестик
Експерти з ювелірного етикету і священство єдині у думці: хрестик та ладанку можна носити разом. Проте, дають наступні рекомендації:
- Ні ладанку, ні хрестик не прийнято носити напоказ, поверх одягу. Адже це не просто ювелірна прикраса, а релігійна символіка, яка до того ж є потужним оберегом.
- Естетичніше, якщо ладанка і хрестик на різних основах – ланцюжку чи ювелірному шнурку. Так вони не перекручуються, не зміщують одне одного та й ймовірність загубити прикрасу менша. Ладанку можна носити не лише на шиї, а й на булавці – зі зворотної сторони натільної білизни. Булавку теж можна придбати із дорогоцінного металу.
- При виборі ладанки на додачу до хрестика варто врахувати сумісність матеріалів. Наприклад, біле золото з родійованим сріблом чудово підкреслюватимуть блиск один одного, а поєднання жовтого золота зі сріблом вважається невдалим. Те саме – й з вибором ланцюжків, якщо їх два.
- Ладанка – не заміна хрестику. В християнстві хрестик – обов’язковий атрибут віруючої людини, ладанка його доповнює.
Вибираючи ладанку до хрестика, слід брати до уваги стать й загальний образ людини, котра її носитиме. Мужнім чоловікам сподобаються квадратні та прямокутні моделі великих розмірів з Ісусом Христом, Миколою Чудотворцем, Георгієм Побідоносцем, а тендітні дівчата будуть у захваті від маленьких круглих і овальних кулонів з Богородицею. Якщо людина надає перевагу спокійному стилю в одязі, варто обрати для неї класичну ладанку, а ось представнику творчої професії прийдуться до душі фантазійні моделі.
Співробітники магазину Sorroka знають ще більше тонкощів поєднання ювелірних прикрас. З радістю поділимося ними з нашими клієнтами та допоможемо обрати виріб, що даруватиме радість довгі роки.