Поєднання дорогоцінного металу з камінням – це гарно, оригінально та витончено. Проте, щоб такі прикраси виглядали таким чином завжди потрібно дотримуватись певних правил. Це стосується як зберігання прикрас, так і їх носіння та очищення. Такий підхід до прикрас з камінням має дуже важливе значення. Він дасть можливість зберегти красу виробів, їх цінність, попередити пошкодження, забезпечить гігієну та здоров’я власника чи власниці.
Щоденний догляд за виробами з камінням
Для декорування прикрас у сучасній ювелірні промисловості використовують різні типи каміння. Із золотом найчастіше комбінують діаманти, смарагди, сапфіри, рубіни та інші дороговартісні та рідкісні мінерали. Срібло поєднують з більш доступними каменями: бурштином, коралами, перлами, бірюзою, опалом тощо. Маючи в своєму арсеналі такі вироби, до свого щоденного режиму слід включити декілька правил:
-
Знімати прикраси перед заняттями. Якщо попереду важкі фізичні навантаження (прибирання, тренування, робота на присадибній ділянці) прикраси з камінням краще зняти.
-
Уникати впливу хімічних речовин. Агресивні хімічні речовини, що присутні у деяких побутових засобах, косметичних препаратах тощо, можуть негативно вплинути не лише на камені, а й на їх оправу.
-
Правильне очищення. Вироби з камінням треба протирати після кожного носіння. Робити це треба м’якою тканиною без ворсу. Це допоможе видалити бруд, піт та інші забруднювачі, а також дасть можливість зберегти блиск та попередити утворення відкладень. Також вироби з каменями треба чистити у спеціально приготованих розчинах, проте для кожного типу каменю способи очищення відрізняються.
-
Правильне зберігання. Зберігати вироби з камінням краще окремо від інших прикрас. Це попередить утворення тріщин, подряпин та інших пошкоджень. Для кожної прикраси краще передбачити окремі мішечки або м’які бокси.
-
Регулярна перевірка. Прикраси з камінням варто регулярно перевіряти на наявність пошкоджень оправи, каміння, що хитається, ознак зношення зубців. Якщо такі є, треба чим скоріше звернутися до ювелірної майстерні.
-
Запобігання екстремальним температурам. Прикраси з камінням треба зберігати подалі від джерел екстремальної температури та в місцях її коливання. Такі умови можуть викликати термальний шок та пошкодити каміння, особливо, якщо воно має внутрішні тріщини та вкраплення.
-
Виключити потрапляння сонячного проміння. Зберігати прикраси з камінням треба подалі від прямого сонячного проміння, оскільки його потрапляння може призвести до вигорання та знебарвлення.
Окрім вищеперерахованих заходів, прикраси з камінням рекомендується знімати перед походом в лазню, сауну, пляж, басейн. Не варто допускати механічних пошкоджень, ударів та падінь.
Періодичне обслуговування виробів з камінням
Окрім щоденного догляду, прикраси з камінням потребують періодичного професійного обслуговування. Фахівці говорять про те, що:
-
вироби з камінням слід чистити в професійній майстерні раз на пів року або рік, залежно від забрудненості та інтенсивності використання;
-
до професіоналів слід звертатися не лише за професійним очищенням, а й за комплексною інспекцією, адже самостійно виявити усі недоліки прикраси неможливо;
-
варто періодично проводити ультразвукове очищення каменів на прикрасах, проте треба знати, що не усі камінці можна обробляти таким чином.
У деяких ювелірних майстернях нині пропонують нанести на дорогоцінні камені захисне покриття. Це в рази підвищує їх довговічність та блиск. Однак треба пам’ятати, що така процедура підходить не для усіх каменів. Найчастіше його застосовують для опалів та перлів.