Першою реакцією на оригінальну та красиву срібну прикрасу є бажання її купити. Другою реакцією у певного відсотка людей стають сумніви. Потенційних покупців зупиняє той факт, що з часом срібні вироби темніють. Справжніх поціновувачів срібного металу цей момент не зупиняє, адже вони розуміють причини такого процесу і знають, як з ним боротися. Поговоримо про це.
Як пояснюють потемніння срібла науковці
Згадуючи шкільний курс хімії, варто зазначити, що в навколишньому середовищі присутній сірководень. Це безбарвний газ із специфічним неприємним запахом. Сірководень є практично скрізь: вдома, на роботі, в транспорті, у воді. Він може виділятися резиною, полімерами, пакувальним папером, неякісним взуттям, будівельними матеріалами тощо. Малі дози сірководню людина фактично не відчуває, так само безпечний цей газ і для срібла, однак є одне але. Коли сірководень вступає в реакцію з вологою, та якщо цей контакт відбувається за підвищеної температури повітря, він стає небезпечним для срібного металу. Зважаючи на те, що склад атмосферного повітря досить складний – у ньому можуть бути домішки озону, пари аміаку, хлористий водень, діоксид сірки, це може призвести до потемніння металу.
Ще однією причиною потемніння срібла деякі фахівці називають склад сплаву, з якого зроблена прикраса. Відомо, що в ювелірному виробництві argentum у чистому вигляді не використовують, а сплавляють з одним із таких металів, як мідь, нікель, кадмій, цинк. Частіше за все у якості додаткового елемента використовується мідь. Її високий вміст у сплаві під час контакту з кислим середовищем сприяє окисленню металу, що призводить до утворення ацетату міді. Наприклад, коли столові прибори контактують з оцтом, на них може з’явитися зелений наліт.
Чому срібло темніє?
Неякісний сплав – це також одна з причин потемніння срібла. Так, на кожному срібному виробі проставляється проба. Вона дозволяє визначити якість прикраси – високоякісна чи низькопробна. Найвідоміша проба срібла – 925. З металу такої якості виготовляють гарні прикраси, роблять посуд, викарбовують монети. Таке срібло здатне знешкоджувати мікроби, тож дуже цінується за свої бактерицидні якості.
Ще одна проба, яка вказує на високу якість срібного металу - це 916. Однак, існує і менш якісне срібло. У таких металів проба з 720 до 830. Зазвичай, такі сплави використовують у промисловому виробництві. Якщо ж з такого срібла зробити ювелірний виріб, то якість дуже швидко позначиться на стійкості прикраси до потемніння. Вона втратить свій вигляд та привабливість.
Що сприяє потемнінню срібла
Спеціалісти називають ще декілька факторів, які не є безпосередньою причиною потемніння срібла, проте можуть прискорити процес його окислення. Серед них:
-
Заняття спортом. Під час фізичних навантажень у людини підвищується температура тіла на що організм реагує підвищеним потовиділенням. Відповідно, тепле вологе середовище та сірка, яка міститься в поті людини, негативно вплинуть на срібні прикраси, відбувається хімічний процес окислення і срібло темніє.
- Стрес. Під час стресу організм людини інтенсивно виробляє гормони стресу, одним з яких є кортизол. Це, знову ж таки, змушує сальні залози працювати в посиленому ритмі та сприяє активному виділенню поту.
-
Висока температура навколишнього середовища. Коли на вулиці чи в помешканні спекотно, потовиділення підвищується. У випадку підвищеної вологості сірководень вступає в реакцію, що прискорює корозію срібла і воно темніє.
- Агресивне середовище. Інколи, під час виконання домашніх справ, власники срібних прикрас забувають зняти вироби зі срібла. Тим не менш, добрива для кімнатних рослин, будівельні суміші, засоби для прибирання чи миття посуду можуть містити агресивні речовини, які запускають хімічний процес окислення і негативно позначаться на зовнішньому вигляді прикрас.
-
Морська вода та повітря. У складі морської води присутні чи не усі елементи таблиці Менделєєва а морська сіль містить хлорид натрію, сірководень та інші хімічні елементи. Контакт з ними може негативно позначитися на зовнішньому вигляді срібних виробів та призвести до їх потемніння.
-
Плавання в басейні. Як правило, у воду для басейнів додають дезінфікуючі препарати. Більшість з них виготовляється на основі хлору з додаванням соляної кислоти. Це підвищує лужність води. Занурюючись у таке середовище, власник срібних виробів свідомо піддає їх негативному впливу.
-
Сауна. Баня та сауна – це висока температура та висока вологість. Під час такого відпочинку люди інтенсивно потіють і досить часто використовують косметичні засоби. Усі ці фактори підсилюють процес окислення срібного металу.
У всіх вищеперерахованих випадках срібні прикраси краще знімати. Однак, якщо улюблена річ усе ж-таки втратила блиск та потемніла, повернути їй первісний вигляд не складно. Це можна зробити самостійно в домашніх умовах, або звернутися до професійної майстерні.