Армійські жетони сьогодні можна побачити на багатьох українських чоловіках. Чимало хто скаже: які часи, такі й прикраси. Вироби використовуються для ідентифікації війсковослужбовців а людей, причетних до захисту держави. Армійські жетони надягають в якості оберегів захисники, які боронять країну від російських окупантів.
Історія армійського жетона
Обов’язкова наявність сучасного армійського жетона передбачена Женевською конвенцією, яка стосується поліпшення долі поранених і хворих військовослужбовців. Її прийняли у 1906 році. Використання знаків ідентифікації було ухвалено понад 190 країнами світу, зокрема, й Україною. Жетони призначені для визначення особи військовослужбовця у випадку його загибелі, поранення чи потрапляння в полон. Як правило, такі металеві пластинки містять інформацію про номер частини, прізвище, групу крові та резус власника.
Зазвичай, кожен солдата має по два таких жетони. Один з них залишається у товариша на випадок, коли власник гине, а його тіло не вдається забрати з поля бою. Інший залишається на загиблому для подальшого впізнання.
Насправді ж історія армійського жетона розпочалася набагато раніше. За свідченням археологів, перші праобрази жетонів з’явилися ще у Стародавній Греції. Їх використовували спартанці, які були відомі своєю сміливістю та войовничістю. Ці безстрашні воїни прив’язували собі на зап’ястя дерев’яні таблички зі своїми іменами. У разі загибелі, товариші та рідні могли опізнати власника жетона й оплакати його.
Більш сучасні згадки про армійський жетон датуються вже аж 1906 роком. Таблички, які у народі звалися dog tag (собача мітка) кріпили на тіло учасники громадянської війни в Америці. Спочатку такі знаки виготовляли з розплющених куль, на яких видряпували дані власника, потім американська армія ввела цей аксесуар у якості обов’язкового елемента екіпірування для своїх солдатів.
Сучасна історія армійських жетонів
Реалії життя українських воїнів також вимагають наявності армійського жетона. Проте, застосування таких виробів значно розширилося. Їх використовують у якості:
-
ідентифікації військовослужбовців;
-
прикрас для цивільних осіб;
-
сувенірів для волонтерів та інших причетних до армії осіб;
-
оберегів для захисників та інших людей, які ризикують життям задля Перемоги.
Варто зазначити, що ювелірні майстри виготовляють армійські жетони зі срібла різноманітного дизайну. Якщо розглянути вигляд сучасних армійських жетонів на прикладі асортименту інтернет-магазину Sorokka, то наразі армійські кулони представлені у двох екземплярах:
- із зображенням українського Герба та написом України;
- із зображенням окриленого воїна та написом Рабів до раю не пускають.
Обидва вироби мають патріотичне спрямування. Вони передають настрій, патріотизм, силу духу та міць власника. Зворотна сторона у армійських жетонів зі срібла чиста та гладка. Інформацію на ній наносять відповідно до призначення виробу. Якщо знак будуть використовувати за безпосереднім призначенням, там вказують усі необхідні дані бійця. У разі, коли жетон купують у якості сувеніру, наносять пам’ятний напис. У випадку, коли срібний жетон нестиме функцію оберега, вигравіровують слова молитви або сакральні символи.
Що стосується матеріалу, то в обох варіантах дизайну жетонів використано срібло. Цей метал зараз є одним з найзатребуваніших. Він відрізняється міцністю, довговічністю, безпечністю та гіпоаллергенністю. Окрім того, срібло досить недороге та має потужну енергетичну силу. Воно відводить негатив і притягує позитивну енергію.