Прикраси для українців завжди відігравали важливу роль. У першу чергу вони слугували оберегами, а вже потім доповнювали образ. Навіть, намисто, яке більшість пересічних мешканців вважає суто декоративною прикрасою, жінки надягали для захисту від злих духів та недобрих людей.
Етнічні українські прикраси сьогодні отримали друге дихання. Їх так само надягають з метою доповнення образу та захисту від лихого, однак до цього додався ще один аргумент. Такі вироби допомагають підкреслити патріотизм та висловити любов до Батьківщини.
Чому етнічні прикраси на піку популярності
Наявність етнічних мотивів можна прослідкувати у прикрасах різного типу. Це можуть бути каблучки, сережки, браслети. Проте, найпопулярнішими серед користувачів є кулони та підвіски в етнічному стилі. Їм віддають перевагу з різних причин:
-
оригінальність етнічних прикрас;
-
можливість підкреслити характер, стиль та життєву позицію;
-
віра у захисні властивості оберегу;
-
прояв поваги до історії та традицій своєї країни;
-
зручність у носінні.
Важливо також зазначити, що для виготовлення етнічних прикрас майстри використовують різні матеріали. Це може бути шкіра, дерево, каміння, метали. На піку популярності сьогодні кулони та підвіски зі срібла. Цей дорогоцінний метал поважають за красу та лаконічність, безпечність та гіпоаллергенність. Окрім того, срібні прикраси підходять людям різної зовнішності, віку та статусу. Ще однією безперечною перевагою срібла є його вартість. Срібні прикраси в етнічному стилі можуть придбати більшість поціновувачів цього металу.
Етніка у прикрасах
Що стосується символізму та різноманітності етнічних прикрас, то серед асортименту сучасних спеціалізованих магазинів є досить різнопланові вироби. Наприклад, в інтернет-магазині ювелірних прикрас Sorokka покупці можуть обрати підвіски та кулони у вигляді наступних символів:
- Рунічний компас або Вегвізир. Символ, що ототожнює компас. Вважається, що власник чи власниця такого амулету обов’язково подолає всі перешкоди та повернеться додому. Окрім того, слов’яни вірили, що рунічний компас допомагає прийняти вірне рішення, зробити правильний вибір та захищає від усілякого зла. Нині такі кулони прийнято купувати для близьких, що стали на захист Батьківщини.
- Секіра Перуна. Зображення головної зброї бога-громовержця Перуна має велику енергетичну силу. Як правило, амулет купують для чоловіків та юнаків, які наражають себе на небезпеку, ризикуючи здоров’ям та життям. Це військовослужбовці, рятувальники, поліціянти. Оберіг не лише захищає, а й надає додаткових сил. Інколи прикраси купують і жінкам, особливо, якщо вони при надії. Слов’яни вважали, що майбутнім матерям такі підвіски допоможуть виносити здорового та міцного малюка, а також забезпечать легкі пологи.
- Лунниця. Амулет з символом нічного світила здавна вважається покровителем родючості та відповідає за здоров’я жінки. Це суто жіночий оберіг, який забезпечує захист і заступництво великої богині Макош. Лунниця допомагає дівчині стати мудрою, сильною жінкою, гарною дружиною та матір’ю.
- Лапа Ведмідя. Цей символ уособлює силу бога трьох світів – Велеса. Вважається, що цей оберіг захищає від хвороб, негараздів, невдач та втрат. Власники ведмежого символу матимуть щастя, кохання, добробут і сильну інтуїцію.
-
Алатир в Ярило. Один з найсильніших слов’янських оберегів, у якому закладені мудрість, сила та велич природи. Амулет допомагає вилікуватися від будь-якої хвороби, дарує власнику щастя та благополуччя. Алатир іноді називають щитом, маючи на увазі, що він захищатиме від усіляких негараздів.
Якщо говорити про етнічні прикраси України, то вищеперераховані символи, далеко не єдині, що використовуються ювелірами та є в асортименті інтернет-магазину Sorokka. Проте, перш ніж купувати етнічну прикрасу, варто з’ясувати значення символу, аби оберіг працював у правильному напрямку.